Google search engine
BallinaPolitikëUlf Kristersson zgjidhet kryeministër i ri i Suedisë 

Ulf Kristersson zgjidhet kryeministër i ri i Suedisë 

Ulf Kristersson nga partija e Moderatëve  “Moderaterna” është zgjedhur kryeministei i ri i Suedisë me 176 vota për. E kundër kryeministrit të ri të Suedisë votuan gjithsej 173 deputet, njofton Nobel Press. 

Kristersson së bashku me partinë e Liberalëve “Liberalerna”, “Kristdemokraterna” dhe me përkrahjen e partisë së extremit të djathtë “Sverigedemokraterna” do të drejtojë qeverinë që përbëhet kryesisht nga krahu i djathtë. 

Ndrrimi i blloqeve u bë i mundur  falë sigurimit të 176 vendeve të sigurura në zgjedhjet e fundit nga 349 anëtarë sa ka parlamenti suedez. 

Kryeministei i ri suedez pritet të prezantojë ministrat që do të udhëheqin me qeverinë e re të Suedisë të martën. 

Të fundit nga rubrika
- Advertisment -
Google search engine

Më të lexuarat

Më të shikuarat