Google search engine
BallinaPolitikëMEPJ e konsideron “lajm të rremë” reagimin e Rusisë

MEPJ e konsideron “lajm të rremë” reagimin e Rusisë

Me anë të një postimi në median sociale në Twitter, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e ka quajtur lajm të rremë reagimin e Rusisë, e cila ka mohuar bombardimin e Konsullatës së Nderit të Shqipërisë në Kharkiv.

Me anë të një video ilustruese, Ministria shkruan se pamjet flasin vetë dhe se “ky shkatërrim i ambienteve, si dhe i dokumenteve në arkiva është një shkelje flagrante e nenit 61, kreu III i Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet

Sipas Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, “dezinformimi dhe lajmet e rreme për këtë sulm janë të papranueshme!”.

Mëngjesin e sotëm, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, mohoi akuzat e bëra më 7 mars nga Ministria e Jashtme, se Rusia është përgjegjëse për bombardimin e Konsullatës së Nderit të Shqipërisë në Kharkiv.

Ajo tha se Forcat e Armatosura Ruse nuk kanë kryer bombardime në ndërtesën e Konsullatës.

Të fundit nga rubrika
- Advertisment -
Google search engine

Më të lexuarat

Më të shikuarat