Google search engine
BallinaLajmeKosovëMehaj për ndikimin e Rusisë në rajon: Të jemi të kujdesshëm ndaj...

Mehaj për ndikimin e Rusisë në rajon: Të jemi të kujdesshëm ndaj ndikimeve keqdashëse të informacionit

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka folur të enjten rreth ndikimit të Rusisë në rajon, sipas tij mediat ruse të kontrolluara nga shteti bombardojnë audiencën me dezinformata në lidhje me gjoja “operacionin ushtarak special”, të forcave ruse kundër Ukrainës.

“Fushata e Rusisë kundër së vërtetës është shtrirë për vite me radhë tek aleatët e Rusisë në mbarë botën, duke përfshirë edhe rajonin tonë të Ballkanit Perëndimor. Ndërsa shohim se këto përpjekje janë zgjeruar brenda Rusisë dhe Ukrainës, është përgjegjësia jonë që të jemi edhe më të kujdesshëm ndaj ndikimeve keqdashëse të informacionit në rajonin tonë”, ka shkruar Mehaj.

Mehaj përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’, është shprehur se ekzekutivi dhe institucionet janë në nivelin maksimal të përgjegjësisë dhe detyrës për informimin e drejtë.

Ilustrim.

“Kosova me krenari mbështet zërat e guximshëm ukrainas dhe rus të  së vërtetës, të cilët po rezistojnë në rrezik të madh për veten e tyre. Ne jemi gjithashtu krenarë për vendimin tonë për të ofruar mbështetje të veçantë për gazetarët dhe refugjatët ukrainas në Kosovë”.

“Qeveria e Republikës së Kosovës dhe institucionet e saj janë në nivelin maksimal të përgjegjësisë dhe detyrës për informimin e drejtë dhe në kohë për të gjitha çështjet me interes të përbashkët”.

Përveç dy mediave ruse që veprojnë në Serbi, pikëpamjet pro-ruse përhapen nga tabloidë dhe stacione televizive të afërta me qeverinë, “raportimi i të cilëve për Rusinë është sensacionalist dhe promovon në mënyrë jokritike interesat e Kremlinit” dhe pikëpamje të tilla janë gjerësisht të pranishme në rrjete sociale.

Shtohet se sektori joqeveritar pro-demokratik dhe mjedisor në Serbi po përballet me sfida që nuk kufizohen vetëm në ngjitjen e etiketave që rrezikojnë sigurinë e shtetit ose janë agjentë të huaj, por gjithashtu rriten në ngacmime dhe persekutime, duke përfshirë hetimet financiare shtetërore.

Në të njëjtën kohë, liria relative e veprimit të komunitetit akademik u la në hije nga skandalet korruptive, të lidhura me rastet e diplomave false apo diplomave të dyshimta të disa universiteteve private.

Të fundit nga rubrika
- Advertisment -
Google search engine

Më të lexuarat

Më të shikuarat