Google search engine
BallinaLajmeInflacioni në Suedi kap shifrën rekord mbi 11 % 

Inflacioni në Suedi kap shifrën rekord mbi 11 % 

Inflacioni në Suedi kap shifrën rekord mbi 11 %. 

Sipas një parashikimi të bërë nga ekonomistët e bankës SEB inflacioni në Suedi këtë vit ka arritur shifër rekord mbi 11 %, shifër kjo që pritet të rritet edhe më shumë në fillim të vitit 2023. 

Çmimet e larta të energjisë elektrike si dhe rritja e çmimeve të tjera në përgjithësi, besohet se janë një ndër faktorët kyq në rritjen e inflacionit në këtë vend skandinav, bën të ditur TT, përcjell NobelPress. 

E në vitin 2023 pritet të ketë një ulje prej 1.5 %. 

Në anën tjetër çmimet e shtëpive dhe apartamenteve pritet të bien edhe më tej, edhe pse deri më tani ky treg ka pësuar rënie me 10 %. 

Sipas raportit të SEB ndryshime pritet të ketë edhe në përqindjen e papunësisë. Në këtë vit në Suedi kishte 7.4% të papunë, shifër kjo që do të shkojë deri më 8.2 %, njofton Nobel Press. 

Ndërsa pagat pritet të rriten me 4.5 % në 2023. 

Të fundit nga rubrika
- Advertisment -
Google search engine

Më të lexuarat

Më të shikuarat