Google search engine
BallinaPolitikëAvionët ushtarak shkelin hapësirën ajrore të Suedisë

Avionët ushtarak shkelin hapësirën ajrore të Suedisë

Ishin dy avion rusë SU27 dhe dy avion rusë SU 24 që hyn në territorin suedez dhe shkelën hapsirën ajrore në afërsi të ishullit Gotland. Sipas shefit të Forcave Ajrore të Suedisë, Carl- Johan Edström, Suedia e kishte situatën nën kontroll edhe kur avionët kishin shkelur hapësirën ajrore.

Photocredit: Försvarsmakten

”Ishim në kohë për të mbrojtur integritetin territorial dhe kufijtë e Suedisë” ka deklaruar Edström.-Pas situatës së krijuar e shohim me seriozitet të shtuar ngjarjen. Është një veprim joprofesional dhe i papërgjegjshëm nga ana e Rusisë, ka deklaruar Edström, njofton Nobel Press.

Photocredit: Försvarsmakten

Suedia e ka të mbyllur hapësirën ajrore për fluturimet nga Rusia njëkohësisht edhe Rusia i ka ndërprerë të gjitha fluturimet me Suedinë.

© NobelPress

Të fundit nga rubrika
- Advertisment -
Google search engine

Më të lexuarat

Më të shikuarat