Duke u shfaqur

Kërko

Aktualitete Lajme Politikë

Thaçi refuzon pjesëmarrjen në Samitin e Ohrit, arësyeja mosnjohja e realitetit të Kosovës nga Serbia dhe Bosnja

Presidenti i Republikes së Kosovës, Hashim Thaçi, ka refuzuar pjesëmarrjen e tij në Samitin e Ohrit. E ky vendim, sipas tij, bazohet në disa argumente ekzistuese siç janë, anashkalimi i Kosovës nga Samiti i parë i kësaj iniciative rajonale.

Si argument të dytë, Thaçi e ka vizionin e Kosovës për anëtarësim në BE dhe Nato, pra sipas tij, asesi nuk duhet të zëvendësohet perspektiva euroatlantike e Kosovës me iniciativa rajonale.

Iniciativa të tilla, sipas të parit të vendit, janë të pakuptima përderisa Serbia dhe Bosna dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, ka njoftuar Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, përcjell Nobel Press.

Photocredit: Hashim Thaçi/Facebook

©nobelpress.al

Për të mos i humbur storjet e Nobel Press ”Subskribe” apo përcilleni kanalin tonë në Youtube – nobelpress.al ⬇️ ⬇️ ⬇️

www.nobelpress.al

Show Buttons
Hide Buttons