Duke u shfaqur

Kërko

Aktualitete Lajme Rajoni dhe Bota Sport

Kosovare Asllani, futbollistja e parë shqiptare që i ngrihet statujë në Suedi

Shqiptarja nga Kosova, Kosovare Asllani, mëngjesin e të mërkurës e ka marrë një lajm fantastik. Kosovare Asllani është femra e parë shqiptare që do t’i ndërtohet një statujë në Suedi. E krejt kjo për t’a vënë në pah rëndësinë që kanë vajzat e këtij vendi Skandinav në Futboll.

Iniciativa për statujën e Asllanit dhe tri femrave të tjera është marrë nga Footballforevher dhe cocacola sverige, duhet cekur gjithashtu se Asllani është ambasadore e kësaj të fundit.

Photocredit: Kosovare Asllani/ Facebook

Asllani në rrjetin social Facebok ka shkruar ”Jam shumë krenare që jam njëra ndër futbollistet e para femra e cila nderohet me një statujë”, Asllani ka shtuar gjithashtu se ”Së bashku ne krijojmë barazi gjinore në futbollin suedez” , ”Së bashku ne krijojmë histori” ka deklaruar Asllani, njofton Nobel Press.

Në vijim mund t’a lexoni tekstin e plotë që futbollistja me origjinë shqiptare e ka ndarë me ndjekësit e saj në Facebook. ⬇️ ⬇️ ⬇️

WOW announcement❗️
Jag är otroligt stolt över att vara en av de första kvinnliga fotbollsspelarna som hyllas med en avbild i Sverige! Med initiativet Football Forevher, startat av Coca-Cola och Svenska Fotbollförbundet, vill vi belysa vikten av ökad synlighet för kvinnliga spelare. 
Tillsammans skapar vi ett jämställt fotbollssverige. Tillsammans skriver vi HISTORIA. #footballforevher @cocacola_sverige @swewnt ❤️
I’m incredibly proud to be one of the first female football players to be honored with a statue in Sweden! With the initiative Football Forevher, started by Coca-Cola and the Swedish Football Association, we want to highlight the importance of increased visibility for female players.
Together we create gender equality in Swedish football⚽️🇸🇪. Together we write HISTORY! #footballforevher

Photocredit: Kosovare Asllani/Facebook

Nobel Press- Informohu drejt!

Show Buttons
Hide Buttons